5:27:36     چهارم آبان 1399
 
     
 
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
      صحت خدمات و مطالب مندرج در سایت به عهده آگهی دهنده است *** با ارسال عدد 1 و یا تماس با شماره ( 09120039250 ) میتوانید جهت ثبت و سفارش آگهی های خود اقدام نمایید    
مقالات
 

پروتئین و ورزش

 

پروتئین و ورزش
پروتئین مسئول انجام اعمال گوناگونی هستند . نقش آن ها از تشکیل ماده انقباضی عضلات گرفته شده تا ساختن بعضی از هورمون ها ، آنزیم ها ، آنتی کور ها ، تبدیل انرژی شیمیایی به کار و انتقال اکسیژن و هیدروژن متنوع می باشد . پروتئین علاوه بر اینکه یک ماده مغذی بسیار ضروری برای بدن انسان است بلکه بعد از آب بدن ، بیشترین ماده موجود در بدن را نیز تشکیل می دهد به طوری که 15 % وزن بدن یک فرد را پروتئین ها تشکیل می دهند . بیشتر پروتئین موجود در بدن در عضلات اسکلتی .چود دارند اما پروتئین ها در سایر قسمت های بدن نیز نقش های مهمی را ایفا می کنند . در زیر با برخی از مهم ترین کارکرد های پروتئین در بدن آشنا می شوید . پروتئین ها مسئول انجام اعمال گوناگونی هستند . نقش آنها از تشکیل ماده انقباضی عضلات گرفته تا ساختن بعضی از هورمون ها ، آنزیم ها ، آنتی کورها ، تبدیل انرژی شیمیایی به کار و انتقال اکسیژن و هیدروژن متنوع می باشد .
نقش پروتئین ها در بدن
نقش ساختمانی : پروتئین ها جزو ضروری تمام سلول ها در موجودات زنده هستند . ماهیچه ها تقریبا نیمی از پروتئین ها را در خود دارند . کلاژن یک پروتئین ساختمانی عمده در استخوان ها ، تاندون ها ، رباط ها ، دیواره رگ ها ، پوست و بافت همبند است . هنگامی که یک بافت جدید ساخته می شود ، به عنوان مثال در دوران بارداری ، نوزادی و کودکی ، پروتئین بیشتری مورد نیاز است .
اعمال تنظیمی : بسیاری از مواد تنظیم کننده بدن نظیر کروموزوم ها ، هورمون ها ، آنزیم ها ، رنگدانه های پوست و غیره ماهیت پروتئینی دارند . پروتئین ها برای حفظ تعادل اسید و باز در بدن لازم و ضروری هستند .
تامین انرژی : اگر رژیم غذایی ، کالری کافی به بدن نرساند ، پروتئین ها برای تامین انرژی به مصرف می رسند . در گرسنگی مزمن ، بدن ذخایر کربوهیدرات و چربی و همچنین بافت های پروتئینی را مورد استفاده قرار می دهد و پروتئین ماهیچه ها قبل از پروتئین اندام های حیاتی مانند قلب ، ریه ها و مغز استفاده می شود . برعکس هنگامی که رژیم غذایی پروتئینی بیشتر از نیاز بدن جهت ساختن و ترمیم بافت ها فراهم کند ، پروتئین اضافی فورا به صورت انرژی ( به شکل گلوکز ) در دسترس قرار میگیرد یا به صورت چربی ذخیره می شود . پروتئین به دلیل کاربردب که در ساخت و ترمیم بافت ها دارد بخش مهمی از اکثر رژیم های غذایی را تشکیل می دهد بنابراین در نمرین کنندگان قدرتی و پرورش اندام کاران دارای اهمیت بخصوصی می باشد . ورزشکار باید به نیازمندی های بخصوص توجه کند . نیاز روزانه واقعی به پروتئین بستگی به عوامل متغییر متعددی دارد ، مانند سن ، جنس ، اندازه بدن ف میزان فعالیت ، و همچنین وضعیت تغذیه ای فرد . همچنین پروتئین در طی تنش های جسمانی مانند جراحی ، خون ریزی ف صدمات و بیماری ها از بدن کم می شود . شما به عنوان یک ورزشکار ممکن است طی تعریق شدید ، تخریب سلول های خونی و صدمات شدید ، صدمات خفیف مکرر مانند کشیدگی عضلات ، پیچ حوردگی و التهاب ها و همچنین فشار فیزیولوژیک به دنبال ورزش های سنگین دچار اتلاف پرئتئین ها بیشتری از بدنتان شوید .بنابراین وقتی شما در معرض این نوع تنش ها هستید یا به شدت تمرین می کنید ، نیاز به پروتئین بیشتر از حد معمول دارید تا فرآیند التیام و رشد و نمو بدن تسریع شود .
نقش پروتئین ها در ورزش
کار شدید سبب تجزیه بافت های عضلانی می شود بنابراین شخص ورزشکار نیاز به مقدار بیشتری پروتئین نسبت به میزان طبیعی آن دارد تا بدن بتواند این آسیب ها را ترمیم نموده و توده عضلانی را افزایش دهد . به هنگام دوره های تمرین شدید جذب ناکافی پروتئین سبب می شود تا میزان سنتز آن باشد که خود منجر به کاهش بافت های پروتئینی می گردد این بدان معنی است که ساعت ها تمرین سخت می تواند سبب کاهش اندازه و توان عضله گردد . برای جلوگیری از این مسئله نیاز است که پروتئین کافی مصرف شده تا عضله مجال رشد کافی داده شود و در کنار آن برای حفظ توده عضلانی کربوهیدرات کافی نیز مصرف گردد . پروتئین ها علاوه بر رشد و ترمیم عضله در کارهای دیگری نیز تقص دارند برای مثال پروتئین ها مسئول عملکرد ایمنی بوده و در ساختار آنتی بادی ها نقش دارد . پروتئین ها برای لخته شدن خون بینایی تولید آنزیم و هورمون تعادل مایعات و تولید بافت های پیوندی نیز ضروری می باشند
آمینواسید ها ( اسید های آمینه )
پروتئین ها ترکیبی از زنجیره اسید های آمینه ( AAs ) هستند که از اتصال این اسید های آمینه و تجمع آن ها در کنار هم پروتئین بوجود می آید . 20 نوع اسید آمینه مختلف ( AAs ) وجود دارند که بدن قادر به ساخت 11 نوع از آن ها است اسید های آمینه ضروری بایستی از طریق غذاهای که می خوریم به بدن برسند برای این که ساخت پروتئین ها در بدن انجام شود می بایست هر 9 نوع اسید آمینه ضروری در بدن وجود داشته یاشند .
اسید های آمینه
اسید های آمینه غیر ضروری : می تواند بوسیله بدن ساخته شوند 11 نوع ( AAs ) .
اسید های آمینه ضروری : در بدن ساخته نمی شوند باید از طریق غذا کسب شوند 9 نوع از 20 نوع ( AAs ) .
پروتئین های کامل در مقابل پروتئین های ناقص
برای پرورش اندام کاران و ورزش کاران قدرتی مصرف غذا های که حاوی پروتئین بوده و هر 20 نوع اسید های آمینه را داشته باشند ، بسیار حائز اهمیت است . البته تمرکز بیشتر بایستی بر جذب 9 اسید آمینه ای باشد که بدن نمی تواند آن ها را بسازد . 9 اسید آمینه ضروری که مستقیما بایستی از طریق غذا جذب شوند و بدن 11 اسید آمینه دیگر را خواهد ساخت . غذاهایی که حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری باشند به عنوان پروتئین های کامل نامیده می شوند و برای ورزشکاران لازم می باشند . غذاهایی که حاوی چند تا از این 9 اسید آمینه ضروری باشند پروتئین های ناقص نامیده می شوند .
میزان نیاز به پروتئین
برای محاسبه تقریبی پروتئین که با رشته ورزشی شما و نیز با بدن شما تناسب داشته باشد باید تمام متغیر های مربوط را در نظر داشته باشید . بر اساس مطالعات زیست شیمی انجام شده ، نشان می دهد که سوخت و ساز پروتئین در طی ورزش های استقامتی بیش از مقداری است که قبل از آن تصور می شد . حال دیگر تخمین زده می شود که پروتئین ها مسئول تامین 5 تا 15ز درصد انرژی مورد نیاز برای اینگونه ورزش ها هستند . پس نتیجه میگیریم که ورزشکاران استقامتی لازم است مقدار پروتئین بیشتری مصرف کنند.ورزشکاران نخبه که از لحاظ تغذیه در وضعیت خوبی هتند و نی ورزکاران استقامتی می توانند از مقادیر بالایی پروتئین تا حد 5/1 در هر کیلوگرم وزن بدن استفاده کنند . اگر این مقدار به عنوان مقدار پایه در نظر بگیرد ، می توانید میزان پروتئین مورد نیاز خود را بر حسب وزنتان حساب کنید . برای مثال اگر حدود 75 کیلوگرم وزن دارید ، به 105 تا 154 گرم پروتئین نیاز خواهید داشت . روش دیگر محاسبه پروتئین مورد نیاز برای ورزشکاران قدرتی و استقامتی استفاده از روش درصدی است . دوندگان ماراتون و دوندگان سه گانه لازم است 10 تا 12 درصد رژیم غذایی روزانه خود را از پروتئین کامل تهیه کنند . ورزشکاران قدرتی مانند وزنه برداران نیز باید این مقدار را به 15 تا 20 درصد کل کالری رژیم غذایی خود برسانند .
تمرینات ورزشی تاثیر عمده ای روی متابولیسم پروتئین در بدن می گذارد
همانطور که در قبل گفته شد تمرین ورزشسی تغییرات متعددی برای سهولت تولید و استفاده از انرژی در بدن به وجود می آورد . گاهی اوقات تمرین ورزشی هسته سلول را برای افزایش تولید پروتئین های مهم جهت استفاده از انرژی تحریک می کند یک نوع پروتئین که تولیدمی شود ، مخصوص تحریکات ورزشی است . برای مثال تمرین با وزنه ف افزایش مقدار پروتئین های انقباضی عضله را تحریک خواهد کرد . بنابراین ممکن است عضله افزایش زیادی در اندازه و قدرت به دس آورد به عبارت دیگر ، تمرین استقامت هوازی تشکیل پروتئین میتوکندری و آنزیم پروتئین های آکسی داتیو را تحریک خواهند کرد ، که توانایی عضله را برای تولید ( ATP ) از طریق سیستم انرژی اکسیژن بهبود بخشید ، اما اندازه خود عضله افزایش نخواهد یافت . تحت شرایطی که ذخایر گلیکوژن عضله اندک است ، برای تولید انرژی در تمرینات در تمرینات استقامتی هوازی ممکن است از ذخایر پروتئین استفاده شود در حالی که این ذخایر پروتئین مانند گلیکوژن عضله ، کارایی ندارند . متناسب با نوع تمرین ورزشی ،% تغذیه پروتئین ممکن است برای تقویت رشد عضلانی ، تولید آنزیم های مورد نیاز جهت متابولیسم انرژی یا جهت مبع انرژی استفاده بشود . تولید کنندگان مکمل های مواد غذایی ورزشکاران به این دلیل سرمایه گذاری کرده اند . بخصوص پروتئین ها و مکمل اسید های آمینه برای بدنسازان ، وزنه برداران و ورزشکاران انفجاری به عنوان وسایلی که رشد و قدرت عضلانی را به حداکثر می رساند ، به بازار عرضه کرده اند . یکی از مکمل های پروتئین را بخصوص برای ورزشکاران استقامتی با تلقین این که ظرفیت استقامتی را بهبود می بخشد ، عرضه کرده اند.
www.70sibshop.ir
www.70sib.ir

همه آگهی های User-1 را ببینید.
مشخصات آگهی :
تاریخ ارسال آگهی: 1396/09/25 04:37:50 ب.ظ
تاریخ انقضای آگهی: 1399/09/25
موقعیت آگهی:تهران (تهران )
تعداد بازدید کننده : 497  بار 
مشخصات آگهی دهنده:
نام و نام خانوادگی: User-1
تلفن: 95 200 00 0915---  
 
عبارات کلیدی:
پروتئین و ورزش,پروتئین مسئول انجام اعمال گوناگونی هستند , نقش آن ها از تشکیل ماده انقباضی عضلات گرفته شده تا ساختن بعضی از هورمون ها ، آنزیم ها ، آنتی
ارسال پیام
تماس با User-1  در مورد این آگهی متن پیام:
نام و نام خانوادگی شما: 
ایمیل شما:
عنوان پیام:
 
 
 

کلمات کلیدی مرتبط:
     
 
کلمات کلیدی
     
 گروه آگهی:
   
 
 

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ مي باشد
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک

0.062 ثانیه.