1:59:2     نهم آبان 1399
 
     
 
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
      صحت خدمات و مطالب مندرج در سایت به عهده آگهی دهنده است *** با ارسال عدد 1 و یا تماس با شماره ( 09120039250 ) میتوانید جهت ثبت و سفارش آگهی های خود اقدام نمایید    
مقالات
 

بند ناف موجب بازیابی مغز در دوران سالمندی

 

بند ناف موجب بازیابی مغز در دوران سالمندی
محققان دانشکده دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا دریافتند که خون بند ناف ، کلید بازیابی توانایی یادگیری و حافظه است که با افزایش سن کاهش می یابد . تزریق خون بند ناف انسانی به موشهای پیر سبب بهبود عملکرد مغز آنها گردید و به عقده محققان اثرات مفید مشابهی در انسان ها نیز مشاهده خواهد شد .و پیری سبب ایجاد تغییراتی در عملکرد عصبی و شناختی می شود که سیگنال های میان مغز و دیگر نواحی بدن و نیز تفکر ، درک ، یادگیری و یاد آوری را تحت تاثیر قرار می دهد . کاهش این توانایی ها یا بسیاری از اختلالات عصبی مرتیط است . با تکیه بر پژوهش های پیشین ، هننگامی که پلاسمای موش های جوان ( بخش بدون سلول خون ) به موش های پیر تزریق گردید ، عملکرد آنها در آزمایشات حافظه و یادگیری بهبود یافت و بررسی جدید نشان می دهد که پلاسمای انسان می تواند حافظه و یادگیری موش های پیر را نیز بهبود بخشد . علاوه بر این از آنجایی که ویژ گی های بیولوژیکی و رفتاری موش ها بسیار شبیه ویژگی های انسانهاست ، این کشف موجب افزایش این احتمال شده است که پلاسمای جوان تر می تواند موجب بهبود توانایی شناختی افراد مسن تر گردد. بخصوص این گروه از محققان ، پروتئینی را در پلاسمای بند ناف ( که در خون بند ناف انسان فراوان است اما با افزایش سن کاهش می یابد ) مشخص کردند که توانایی تقلید از اثر جوان سازی بر عملکرد مغز موش های پیر را بدون نیاز به تزریق مابقی پلاسما دارا می باشد . این تک پروتئین می تواند از دییدگاه پیشرفت دارویی نیز مفید باشد .
پلاسمای بند ناف به طور قابل توجهی عملکرد هیپوکامپ را بهبود می بخشد :
محققان پلاسمای خون بند ناف های افراد و پلاسمای خون سالمندان 61 تا 82 سال را مقایسه کردند تا تغییرات مرتبط با سن در تعدادی از پروتئین ها را شناسایی نمایند . محققان معتقد بودند که ممکن است این تغییرات مرتبط با سن روی هیپوکامپ ( ساختار مغزی که برای (( تبدیل تجربیات به خاطرات دراز مدت )) در انسانها و موش ها حیاتی است ) تاثیر داشته باشند . هیپوکامپ خصوصا نسبت به فرآیند پیری عادی آسیب پذیر است ، اگر چه مکانیسم های دقیق مسبب آسیب پذیری آ« تا حد زیادی ناشناخته می باشند .
((با افزایش سن ، هیپوکامپ رو به انحطاط می رود ، سلول های عصبی را از دست داده و کوچک می شود )) در نتیجه ، توانایی یاد آوری و یادگیری به طور منفی تحت تاثیر قرار میگیرد . زوال هیپوکامپ با ظهور زودرس بیماری آلزایمر نیز مرتبط است .
محققان اثرات خون انسان پیر و جوان و نیز خون جوان ترین فرد گروه را ( خون بند ناف ) روی عملکرد هیپوکامپ موش ها بررسی کردند . به مدت دو هفته وهر روز ، به موش های پیر پلاسمای افراد مسن ، افراد جوان و خون بند ناف انسانی تزریق شد .
پلاسمای خون بند ناف انسان به طور قابل توجهی عملکرد هیپوکامپ را بهبود بخشید . در حقیقت ، به گفته محققان : عملکرد موش های گروه دریافت کننده خون بند ناف در مقایسه با موش های یبا همان سن که بجای پلاسما تزریق شبیه سازی شده سالین (sham saline ) روی آنها صورت گرفته بود ، درخشان تر بود . پلاسمای افراد مسن هیچ تاثیری بر عملکرد هیپوکامپ نداشت و پلاسمای افراد جوان به میزان کمی عملکرد هیپوکامپ را بهبود بخشید . از موشهای با نقص ایمنی در بررسی به منظور جلوگیری از تجربه واکنش های ایمنی منفی موش ها ، از نزریق های مکرر پلاسمای انسانی استفاده شد . پیش از تزریق پلاسمای انسان ، آزمایشاتی صورت گرفت تا نشان دهد که همانند موش های دارای پاسخ طبیعی سیستم ایمنیب ، ظرفیت بازسازی ، فعالیت و یکپارچگی هیپوکامپ موش های با نقص ایمنی نیز در سنین پیری کاهش یافته بود . آزمایش هایی نیز برای این موضوع که موش های جوان نسبت به موشه های پیر عملکرد بهتری در امور یادگیری و حافظه داشتند صورت گرفت .
TIMP2 فعالیت سلول عصبی را افزایش داده و موجب بازگشتن غریزه لانه سازی در موش ها شد :
هدف محققان جدا سازی عاملی در خون بند ناف بود که باعث می شد تا مغز های پیر جوان تر رفتار کنند . بدین منظور ،ؤ این تیم سطوح پروتئین پلاسما در انسانها و موش ها با گروه های سنی مختالف را ارزیابی کرد . آنها در جستجوی پروتئین های مشترک در انسان ها و موش ها بودند که سطوح آنها با افزایش سن به طور مشابهی نوسان می کند .
یک پروتئین به نام بازدارنده متالوپروتئازهای 2 بافتی (TIMP2 ) شناسایی شد که فعالیت سلولی عصبی را در مغز و در تجربه آزمایشگاهی افزایش داد . هنگامی که TIMP2 به تنهایی به موش پیر تزریق شد ، این پروتئین اثرات مثبت پلاسمای ند ناف را تکرار کرد به علاوه ، غریزه لانه سازی موش ها که معمولا در دوران پیری از دست می رود بازیابی گردید . موش های پیری که به آنها پلاسمای بند ناف فاقد TIMP2 داده شده بود ، هیچ تغییر ارزشمندی در حافظه و یادگیر نشان ندادند . همینطور موش های جوانی که با آنها آنتی بادی های خنثی کننده TIMP2 تزریق شده بود ، شاهد کاهش چشمگیری در توانایی آنان برای عملکرد مناسب در آزمایشات حافظه نشان دادند .
(( اثرات TIMP2 در مغز مورد بررسی قرار گرفته است و متاسفانه این بررسی های صورت گرفته زیاد نبوده و در دوران پیری نیز صورت نگرفته است > در این پژوهش محققان اثرات یادگیری و حافظه ای که با پلاسمای بند ناف به دست آورده بودند را در انسان تقلید کردند و مشخص شد که با بهبود عملکرد هیپوکامپ همراه بوده است .
دکتر فریدون ضرغام ( روانپزشک )
www.70sibshop.ir
www.70sib.ir


همه آگهی های User-1 را ببینید.
مشخصات آگهی :
تاریخ ارسال آگهی: 1396/09/20 12:53:06 ب.ظ
تاریخ انقضای آگهی: 1399/09/20
موقعیت آگهی:تهران (تهران )
تعداد بازدید کننده : 561  بار 
مشخصات آگهی دهنده:
نام و نام خانوادگی: User-1
تلفن: 95 00 002 0915---  
 
عبارات کلیدی:
بند ناف موجب بازیابی مغز در دوران سالمندی , محققان دانشکده دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا دریافتند که خون بند ناف ، کلید بازیابی توانایی یادگیری و حافظه
ارسال پیام
تماس با User-1  در مورد این آگهی متن پیام:
نام و نام خانوادگی شما: 
ایمیل شما:
عنوان پیام:
 
 
 

کلمات کلیدی مرتبط:
     
 
کلمات کلیدی
     
 گروه آگهی:
   
 
 

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ مي باشد
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک

0.078 ثانیه.