1:25:9     نهم آبان 1399
 
     
 
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
      صحت خدمات و مطالب مندرج در سایت به عهده آگهی دهنده است *** با ارسال عدد 1 و یا تماس با شماره ( 09120039250 ) میتوانید جهت ثبت و سفارش آگهی های خود اقدام نمایید    
مقالات
 

کاشت مو طبیعی و پرسش های متداول آن

 

کاشت مو طبیعی و پرسش های متداول آن
درباره ی تاریخچه کاشت مو توضیح دهید . اولین عمل کاشت مو در چه سالی و در کدام کشور انجام شد ؟
در سال 1039 ئدکتر اوکودا ، متخصص پوست ژاپنی برای اولین بار در بیماران تصادفی که در اثر تصادف یا سوختگی دچار اسیب دیدگی ابروها ، سر یا صورت شده بودند ، عمل کاشت مو را با تکنیک پانچ گرافت انجام داد . نتایجعمل های ترمیمی او در مجله درماتولوژِ ژاپن منتشر شد ولی به دلیل شروع جنگ جهانی دوم تا چند سال مورد توجه متخصصان غربی قرار نگرفت .کاشت مو به منظور زیبایی ، اولین بار توسط یک متخصص آمریکایی به نام نورمن اورنتریخ در سال 1952 انجام شد . او در حال بررسی روی بیماری های لک و پیس بود که متوجه شد در صورت پیوند پوست از ناحیه مو دار به ناحیه بدون مو رشد مو ها در ناحیه جدید ادامه خواد یافت . ایشان طاسی جلوی سر یک بیمار را با تعدادی گراف بزرگ ( 4 میلی متر ) که از پشت سر برداشته بود ، پر کرد . تکنیک وی مشابه با تکنیک دکتر اکودا بود دکتر اورنتریخ در سال 1959 نتیجه تحقیق خود را با موضوع کاشت مو و درمان طاسی سر به چاپ رساند . او نشان داد که موهای پشت سر پس از پیوند به جلوی سر ، هرگز نمیریزند ( مبنای علمی کاشت مو ) . به همین دلیل است که دکتر اورنتریخ را پدر علم کاشت مو محسوب می کنند.
کاشت موی طبیعی از چه سالی در ایران رایج شده است ؟
این عمل حدود سال 1370 در ایران ( تهران ) رایج شد و از آ« زمان تا کنون روز به روز مهارت متخصصان و ابزار های مورد استفاده پیشرفت کرده است .
روش های کاشت موی طبیعی کدام است ؟
کاشت موی طبیعی با استفاده از مو های پشت سر و کناره های سر انجام می شود . تفاوت روش ها ، در نحوه برداشت مو ها از پشت سر است وگرنه نحوه کاشت در ناحیه طاسی یکسان می باشد . کاشت موی طبیعی با 3 روش انجام می شود :
1- روش جراحی FUT
2- روش غیر جراحی FIT
3- استفاده از هر دو روش ( روش ترکیبی ) FUT + FIT .متاسفانه استفاده از اسامی دیگر از قبیل SUT و ... صرفا جنبه بازار یابی و تبلیغاتی دارد .
4- چه سنی مناسب کاشت موی طبیعی است ؟ آیا باید منتظر بمانم تا کاملا طاس بشوم ؟ ایا کاشت مو سن خاصی دارد ؟
کاشت مو سن خاصی ندار . اگر کم پشتی مو های سر شما به حد زیادی که در زیر نور معمولی ، سفیدی پوست سر از لابلای موها دیده می شود ویا خط موی جلوی سر خیلی عقب نشینی کرده است ، شما کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید و لازم نیست چند سال منتظر بمانید تا کاملا طاس شوید .
ایا کاشت مو در سالمندان امکان پذیر هست یا نه ؟
کاشت مو محدودیت سنی ندارد ، مشروط بر این که فرد متقاضی بیماری مهم مانند قلبی / عروقی یا دیابت کنترل نشده نداشته باشد . معمولا افراد مسن سالم ، کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند زیرا موهای سفید بسیار طبیعی دیده شده و کسی متوجه کاشت موی افراد مسن نمی شود . ضمنا افراد مسن می توانند در صورت تمایل موهای کاشته شده را رنگ کنند .
آیا مو های کاشته شده دائمی بوده و نمیریزند ؟
خیر . موهایی که از دور سر برداشته می شود به اثرات هورمون مردانه مقاوم بوده و پس از انتقال به ناحیه طاسی نمیریزند . برای مثال موهای بالای گردن و یا موهای مجاور منطقه طاسی در فرق سر ماندگار نیستند . تشخیص موهای قابل استفاده ( بانک موی مفید ) به عهده پزشک متخصص پوست و مو است .
آیا کاشت مو دردناک است ؟
خیر . زیرا تمام مراحل کاشت مو پس از بی حسی موضعی پوست سر انجام می شود . بعد از آن نیز تنها یکی دو روز نیاز به مسکن های ساده مانند بروفن و یا استامینفون خواهید داشت .
معمولا چند جلسه کاشت مو نتیجه قابل قبولی ایجاد می کند ؟
بسته به وسعت طاسیممکن است بیمار 1 تا 2 جلسه کاشت مو با روش FUT یا FIT نیاز داشته باشد . در طاسی های وسیع می توان همزمان از هردو روش ( روش ترکیبی ) استفاده کرد . برای مثال صبح FUT و عصر همان روز FIT انجام شود .
کاشت مو با کدام روش برای بیمار سخت تر است ؟ FUT یا FIT ؟
هیچ کدام از دو روشFUT یاFIT ، سختی ورنج برایث فرد ندارد . جالب است بدانید که اگر قبل از عمل به فرد گفته نشود از چه روشی برای برداشت موها از پشت سر استفاده خواهد شد ، حین عمل متوجه نمی شوند که FUT انجام شده است یا FIT زیرا پوست سر کاملا با تزریق لیدوکایین بیحس می گردد . بعد از عمل نیز لازم نیست بیشتر از دو سه روز مسکن مصرف شود .
چرا بعضی از کلینیک ها فقط روش FUT را قبول دارند و بعضی ها تنها روش FIT را تبلیغ می کنند ؟
متاسفانه این موضوع علمی نیست . در تمام نقاط دنیا متخصصان پوست و مو از هر دو روش FUT وFIT استفاده می کنند . این درست نیست که گفته شود روش FUT قدیمی و منسوخ شده است یا روش FIT متد خوبی نیست و ریشه مو ها را هدر می دهد . تجربه اینجانب ( دکتر مکرمی ) نشان می دهد که از هر روش در جای مناسب خود می توان استفاده کرد .
گرافت چیست ؟ هر گرفت ( GRAFT ) از 1 تا 4 تار مو تشکیل شده است که در کنار هم از یک سوراخ در پوست سر خارج می شوند . در عمل کاشت مو در شکاف ظریفی که در پوست سر ایجاد می گردد یک گرافت حاوی 2 تار مو یا 3 تار مو قرار داده می شود . البته در خط رویش مو فقط گرافت های حاوی 1 تار مو کاشته می شود تا نمای عروسکی ایجاد نگردد . نکته جالب آن است ذکه گرافت ها رشمرده شده و در پایان عمل دقیقا مشخص می باشد که چه تعداد گرافت برای هر فرد کاشته شده است ولی تعدا تار مو ها بصورت تخمینی گفته می شود .
گرافت های خمیده و مجعد : حداکثر چه تعدا گرافت یا تار مو کاشته می شود ؟
اگر بانک مو موثر باشد 2500 تا 3200 گرفت ( 7000 تا 9000 تار مو ) از پشت سر کاملا بدون عارضه است . در بعضی از افراد برداشت 3000 تا 4000 گرافت امکان پذیر است ولی برداشت 3500 تا 4000 گرافت تنها در افراد خاص که بانک موی عالی در پشت سر دارند انجام می شود . علت تفاوت تعداد گرافت ها میزان انعطاف پذیری پوست ناحیه اهدا کننده در پشت سر و تراکم موهای آن منطقه است . توجه فرمایید در مواردی که کیفیت و کمیت موهای دور سر خوب باشد می توان 9 ماه بعد با تکرار عمل تعداد گرافت ها را به 4 تا 5 هزار ( 12000 تا 10000 تار مو ) افزایش داد .
تقسیم بندی طاسی سر چگونه است ؟ بر اساس وسعت طاسی چه تعدا گرافت مورد نیاز است ؟
طاسی سر براساسوسعت منطقه طاسی به 7 تیپ اصلی تقسیم می شود . تعدا تقریبی فولیکول های موی مورد نیاز برای کاشت مو در تیپ هاتی مختلف طاسی در جدول مندرج ذکر شده است .
تراکم یا پرپشتی مو ها کاشته شده چقدر است ؟
نتیجه عمل کاشت مو در افراد مختلف یکسان نیست . پرپشتی موها ، ضخامت مو ها رنگ مو ها و صاف و یا ئمجعد بودن موها بستگی دارد . در حد طبیعی است ولی در طاسی های وسیع پرپشتی موها پس از کاشت مو 25 تا 50 درصد از تراکم موهای طبیعی است که البته تجربه اینجانب ( دکتر مکرمی ) نشان می دهد که بیماران از پر شدن کل سر با این میزان تراکم بسیار راضی و خوشحال می شوند زیرا چهره افراد واقعا جوانتر به نظر می رسد .
در طراحی خط موی طبیعی چه نکات مهمی وجود دارد ؟
خط رویش مو نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت دارد . به همین جهت مهم ترین بخش عمل کاشت مو ، طراحی خط رویش موی طبیعی است . خط رویش مو باید به قدری طبیعی باشد که بعد از رشد موها هیچ کس متوجه کاشت مو فرد نشود . برای نمونه اگر خط مو مانند خط کش صاف باشد ( خط موی طبیعی زیگزاگ و نا منظم است ) یا خیلی پایین یا خیلی بالا باشد ، نمای مصنوعی پیدا می کند . از آنجا که موهای کاشته شده دائمی هستند اصلاح خط موی نا مناسب امری مشکل و گاه غیر ممکن می باشد . برای نمونه اگر در طراحی خط موی یک فرد میانسال دقت نگردد و خط مو خیلی پایین باشد ، ، چهره فرد تا آخر عمر حالت اخمو پیدا می کند و تنها راه اصلاح آن تراشیدن موها یا لیزر درمانی است .
دوره نقاهت بعد از عمل چگونه خواهد گذشت ؟
یک روز بعد از عمل ، پانسمان در کلینیک باز گشته و موهای کاشته شده با شامپو شستشو می شود . تعویض پانسمان هرروز تا یک هفته در منزل ادامه می یابد . پیشانی از روز دوم ورم میکند که بیشتر از 2 تا 3 روز به درازا نمی کشد . بخیه های ظریف پشت سر که لابه لای موها قار گرفته و دیده نمی شوند ، بعد از 2 هفته کشیده می شوند . موهای کاشته شده ظرف 2 هفته تا یک ماه بتدریج خواهد ریخت . این ریزش مو کاملا طبیعی است و تقریبا در همگی بیماران اتفاق می افتد . موهای جدید پس لز 2 تا 6 ماه ( معمولا 3 ماه ) مجددا شروع به رشد خواهند کرد .
ایا محل موهای برداشته شده در روش FUT یاFIT در پشت سر خالی خواهد ماند ؟
خبر . همانطور که در تصویر مندرج در مقاله ملاحظه می شود ، رد عمل در پشت سر ، خط باریکی به پهنای 2 میلی متر است که به راحتی توسط موهای شخص پوشیده می شود و قابل رویت نمی باشد . در روش غیر جراحی نیز اصلا برش جراحی وجود ندارد و جای موهای برداشته شده به صورت نقاط سفید رنگ لابلای موها گم می شود .
آیا موها کاشته شده را می توان بلند کرد و اصلا از لحاظ حجمی به صورت موهای کاملا پرپشت خواهد بود یا فقط جنبه پوشاننده پوست سر را دارد ؟
البته که می توان موهای کاشته شده را بلند کرد و حالت داد . نتیجه عمل به عوامل زیادی از جمله وسعت منطقه کم مو ، تعدا گرافت ها کاشته شده ، رنگ و ضخامت موها و تکنیک کاشت مو ها بستگی دارد . موهای کاشته شده کاملا طبیعی بوده و نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی ندارد و مادام العمر رشد خواهد کرد . موهای کاشته شده را می توان شست ، حالت داد و بلند کرد یا کوتاه کرد
آیا کاشت ابرو برای زیبایی به جای تاتو امکان دارد ؟ موها از کدام منطقه سر یا بدن و به کدام روش برداشته و کاشته می شود ؟ آیا احتیاج به پانسمان دارد ؟ اگر این روش خوب و مناسب است چرا هنوز خانم ها تاتو میکنند؟
بله می توان از موهای سر یا بدن برای کاشت ابرو نیز استفاده کرد . تاتو ارزان تر است ولی فقط طرح ابروست و موی واقعی وجود ندارد و بنابراین قابل مقایسه با کاشت طبیعی مو نمی باشد . در کاشت ابرو از ظریف ترین تکنیک ها جراحی استفاده می شود تا خواب موهای کاشته شده پس از رویش تفاوت زیادی با موهای اصلی نداشته باشد .
فرق کاشت مو ( پیوند مو ) با ترمیم ( کلاه گیس ) چیست ؟
ترمیم مو یا کلاه گیس از هر لحاظ با کاشت موی طبیعی فرق دارد . ترمیم مو در موسسات یا انستیتوهای ترمیم مو توسط غیر پزشکان انجام می شود ، در حالی که در عمل کاشت موی طبیعی متخصصان پوست و مو ، موهای قابل رشد را یک به یک در پوست سر کار می گذراند . امروزه به دلیل پیشرفت های تکنیک هتای کاشت مو طبیعی و محبوبیت این عمل در میان مردان استفاده از کلاه گیس کمتر شده است .
من روی سرم کلاه گیس دارم و آیا بعد از عمل کاشت موی طبیعی مییتوانم از کلاه گیس استفاده کنم ؟
بله می توانید با رعایت چند نکته مهم که به شما آموزش داده می شود تا زمان رویش رویش موها ی کاشته شده از کلاه گیس خودتان استفاده نمایید . افرادی که میخواهند کلاه گیس خود را کنار بگذارند و موی طبیعی بکارند ، حتما با متخصصان پوست و مو مشورت کنند . بهترین پیشنهاد آن است که چند ماه کلاه گیس را برداشته و کل موهای سر را از ته بتراشند . پس از این مدت همه به ظاهر جدید آنان عادت می کنند و در نتیجه این مرحله برای کاشت مو مناسب است . البته افرادی که از کلاه گیس دارند می توانند چند هفته پس از کاشت مو از کلاه گیس خود استفاده کنند ، مشروط بر اینکه کلاه گیس بافته شده یا چسبی خود را به نوع کلیپسی تبدیل کنند تا موهای کاشته شده تحت کشش قرار نگیرند . به این ترتیب تا زمان رویش موهای کاتشته شده ، طاسی سر مخفی باقی می ماند .
بعد از عمل کاشت موی سر ، چند روز استراحت ویا مرخصی از محل کار لازم است ؟
بعد از کاشت مو 1 روز استراحت کافی است ولی چون تا 1 هفته سر پانسمان می باشد ، بهتر است یک هفته به این کار اختصاص دهید و از قبل با محل کار خود هماهنگ کرده باشید . بعد از 1 هفته می توان از یک کلاه تمیز و گشاد و راحت استفا ده کرد . معمولا تمامی آثار کاشت مو بعد از یکی دو هفته بر طرف خواهد شد و کسی متوجه آثار عمل شما نخواهد شد .
سر من خیلی خالی است و در یک جلسه نمی توان کل آن را موکاشت ، چاره چیست ؟
اگر موهای پشت سر شما ( بانک مو ) پرپشت باشد ، می توان با 2 جلسه کاشت مو بیشترین تعداد ممکن را کاشت . در این موارد می توان از روش ترکیبی FUT + FIT استفاده کرد .
آیا کاشت مو در شرایط استریل انجام می شود ؟
صد در صد . تمامی وسایل جراحی توسط یک دستگاه انوکلاو برای هر فرد جداگانه استریل می شود و وسایل مصرفی نیز یک بار مصرف هستند .
آیا کاشت مو به وسیله لیزر نیز صورت می گیرد ؟
چند سال پیش ایده استفاده از لیزر در کاشت مو مطرح شد ولی به دلیل بروز عوارض گوناگون مانند سوختگی پوست سر و عدم رشد مناسب موها ، امروزه متخصصان از لیزر در کاشت مو استفاده نمی کنند .
پسری 25 ساله هستم و صورت من کم مو است ( بر خلاف برادر ها و پدرم که پر مو هستند ) . مشکل اصلی صورتم در چانه و دو طرف لب و سبیل است . آیا درمان دارویی دارد یا نیاز به کاشت مو می باشد ؟
کم مویی صورت دمانی دارویی ندارد ولی می توان با موفقیت طی 1 یا 2 جلسه کاشت ریش و سبیل انجام داد . برای این کار از ظریف ترین تکنیک های جراحی استفاده می شود تا پرپشتی و خواب موها شبیه ریش و سبیل طبیعی گردد .
نظر شما در مورد کاشت موی مصنوعی چیست ؟ کاشت موی مصنوعی به دلیل عوارض زیاد آن در کشور های مترقی دنیا کنار گذاشته شده است . موی مصنوعی مانند یک جسم خارجی عمل کرده و باعث عفونت های شدید و طولانی می شود و به پوست سر آسیب می زند . ضمنا موی مصنوعی استحکام لازم را نداشته و از پوست سر کنده میشود و لازم است تا هر چند وقت یک بار مجددا کاشته شود . همچنان نگرانی هایی درباره سرطان زا بودن الیاف مصنوعی وجود دارد .
نظر شما در مورد بن یاخته ها و ژن درمانی چیست ؟
تحقیقات روی بن یاخته ها ( stem cells ) و سلول درمانی یا کاشت مو همچنان ادامه دارد ولی هنوز به نتیجه عملی در انسان نرسیده است . این امید وجود دارد که در آینده با شناسایی ژن های عامل طاسی قبل از سن بلوغ و حذف یا ترمیم آنها با ژن درمانی ، مشکل طاسی به طور کامل برطرف شود که در این صورت اصلا نیازی به کاشت مو نخواهد بود .
دکتر تورج مکرمی ، متخصص پوست ، مو و زیبایی
www.70sibshop.ir
www.70sib.ir


همه آگهی های User-1 را ببینید.
مشخصات آگهی :
تاریخ ارسال آگهی: 1396/09/20 11:01:27 ق.ظ
تاریخ انقضای آگهی: 1399/09/20
موقعیت آگهی:خراسان رضوی (مشهد )
تعداد بازدید کننده : 549  بار 
مشخصات آگهی دهنده:
نام و نام خانوادگی: User-1
تلفن: 95 00 002 0915---  
 
عبارات کلیدی:
کاشت مو طبیعی و پرسش های متداول آن ,درباره ی تاریخچه کاشت مو توضیح دهید , اولین عمل کاشت مو در چه سالی و در کدام کشور انجام شد ؟ ,در سال 1039 ئدکتر اوکودا
ارسال پیام
تماس با User-1  در مورد این آگهی متن پیام:
نام و نام خانوادگی شما: 
ایمیل شما:
عنوان پیام:
 
 
 

کلمات کلیدی مرتبط:
     
 
کلمات کلیدی
     
 گروه آگهی:
   
 
 

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ مي باشد
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک

0.109 ثانیه.